12-10 | E. Kumpikaitės karpinių ir tekstilės parodos „Kalėdų naktį tylią…“ atidarymas

Gruodžio 10 d. 17 val. Alytaus kraštotyros muziejuje atidaroma Eglės Kumpikaitės karpinių ir tekstilės paroda „Kalėdų naktį tylią…“.

Parodą „Kalėdų naktį tylią…“ tekstilininkė doc. dr. Eglė Kumpikaitė skiria gražiausiai ir prasmingiausiai metų šventei – šv. Kalėdoms. Pasak autorės, tai ypatingas laikas, kai dalinamės gėriu ir grožiu, darome gerus darbus, prisimename vieni kitus, taip pat – ir Kūdikėlio Jėzaus gimimą bei senuosius lietuvių papročius. Visa tai E. Kumpikaitė pristatys subtiliuose karpiniuose, kurių centrinė ašis – pasaulį laiminantis Kūdikėlis Jėzus, šalia kurio – šventosios šeimos, trijų karalių, angelių, piemenėlių, naminių gyvulėlių figūros. Karpiniuose šie motyvai derinami su senųjų medinių ir metalinių lietuviškų kryžių raštais. Tokiu būdu darbuose atspindima ir religinė Kalėdų šventės prasmė, ir senoji lietuvių liaudies meno simbolika.

Parodoje taip pat bus eksponuojamos dekoratyvinės juostos, išaustos fabrikinėmis audimo staklėmis, kurių raštai primena žiemos švenčių simbolio – eglutės – motyvą. Eglutė – ne tik neatsiejamas šiuolaikinės Kalėdų šventės atributas; lietuvių liaudies kultūroje – tai Gyvybės Medžio simbolis, įkūnijantis moteriškumą, Dievo globą ir palaimą, apsaugą nuo piktųjų jėgų.

E. Kumpikaitė – tekstilininkė, Kauno technologijos universiteto docentė, gimusi ir gyvenanti Kaune, sėkmingai derinanti mokslininkės darbą ir meninius projektus.

1991 m. baigusi tuometinę „Aušros“ vidurinę mokyklą su sustiprintu vaizduojamuoju menu, įstojo į Kauno technologijos universitetą, į tuo metu dar naują tekstilės dizainerių specialybę. 1995 m. įgijo Polimerų inžinerijos bakalauro, 1997 m. – Polimerų inžinerijos magistro kvalifikacinį laipsnį. 1995–1999 m. dirbo audimo įmonėje „Kauno audiniai“ audinių dizainere, kur įgijo praktinių pramoninių audinių projektavimo įgūdžių. Darbas – nors ir sunkus – apjungė universitete įgytas teorines žinias apie audinių struktūrą ir technologiją su vis dar svarbiais ir neužmirštais E. Kumpikaitės meniniais polinkiais.

1999-2004 m. Kauno technologijos universitete studijavo doktorantūroje ir, tapusi Technologijos mokslų daktare, liko dirbti universitete docento pareigose. Be pedagoginio ir mokslinio darbo E. Kumpikaitė neužmiršta ir kūrybinio, taip pat bendradarbiauja su Lietuvos tekstilės įmonėmis „Klasikinė tekstilė“, „Lincasa“, „A grupė“ ir kt.

2015–2016 m. E. Kumpikaitė su dailininke Liucina Kot surengė 4 inovatyvias tekstilės ir tapybos parodas „Linomagija“ Vilniuje, Kaune, Utenoje. 2018 m. su menininke Rasa Skripkiūnaite ir studente Egle Lapelyte sukūrė žakardinių audinių kolekciją „Sentimentai“ Lietuvos kultūros paveldo ir gamtos motyvais, kurią pristatė tarptautinėje parodoje Tokijuje (Japonija), Vilniuje, Utenos kraštotyros muziejuje ir KTU „Santakos“ slėnyje Kaune. 2021 m. sukūrė žakardinių lininių/vilnonių pledų kolekciją „Pavasario šaukliai“, kurią kartu su autoriniais karpiniais pristatė Alytaus kraštotyros muziejuje ir 2022 m. Kauno technologijos universitete. 2022 m. kartu su seserimi Asta Bubliene šią kolekciją pristatė keramikos ir tekstilės parodoje „Paukščiams sugrįžtant“ Niujorke, JAV.

E. Kumpikaitė yra Alytaus kraštotyros muziejaus leidinių „Dzūkų abrūsėliai“ (2019) ir „Dzūkų divonai“ (2021) bendraautorė.