5-tasis Atkuriamosios istorijos festivalis KAUKAI – spalio 5 d.

Vienintelis archeologinis festivalis Pietų Lietuvoje

Jau penktąjį kartą Senovės baltų karybos draugovė „Jotvos sūnūs“ kviečia į Atkuriamosios istorijos festivalį KAUKAI, skirtą jotvingių genčiai atminti. Šiemet jis vyks spalio 5 d., prie Kaukų-Obelytės piliakalnių, Miroslavo sen., Alytaus r.

Pietų Lietuvoje tai vienintelis toks gyvosios istorijos ir archeologijos renginys, aktualizuojantis jotvingių kultūrinį paveldą ir stiprinantis istorinį regiono kultūrinį identitetą. Festivalis kasmet pritraukia vis daugiau svečių iš kitų šalies regionų ir užsienio.

Festivalio vieta lieka ta pati – slėnyje tarp Kaukų-Obelytės piliakalnių. Šis archeologinis kompleksas – vienas ryškiausių jotvingių genties palikimo pavyzdžių. Alytaus apskrityje tai vienintelis piliakalnis, kurio gausi tyrinėta archeologinė medžiaga suteikia mums tiek daug informacijos apie čia gyvenusius jotvingius.

Festivalio metu bus atkurtas prieš tūkstantį metų buvusios dienos gyvasis paveikslas. Čia vienai dienai atgims protėvių gyvenimo būdas: senieji amatai, kalavijais ir kirviais ginkluotų karių kovos, senovinės dainos, archajinių muzikos instrumentų garsai, šaudymas iš lankų, ristynės, archajiški patiekalai ir gėrimai, prie laužo nenutylantys pasakojamai apie senovės dienas ir kovingą jotvingių gentį.

Keramikos ir juvelyrikos amatai

Penktąjį festivalį skiriame dvejiems ypatingiems amatams: juvelyrikai ir keramikai. Juvelyriniai dirbinių tipai, keramikos gamybos technologijos ir puošybos elementai – tai ženklai pagal kuriuos yra nustatomas archeologinio objekto amžius ir raida. Pagal Kaukų piliakalnyje rastus juvelyrinius dirbinius ir keramiką galima teigti, kad jame gyventa nuo V iki XIII a.

Didžioji dalis jau rekonstruotų radinių – juvelyriniai dirbiniai iš Kaukų piliakalnio: žiedai, segės, antkaklės, karoliai, smeigtukai, apyrankės. Festivalyje išsamiai pristatysime juvelyro amatą: auksakalys Evaldas Babenskas ir juvelyrė Darata Surdokaitė-Volungevičienė pristatys Kaukų piliakalnio papuošalų rekonstrukcijas, padės pasigaminti žalvarinį žiedelį ar smeigtuką. Prof. doc. dr. Audronė Bliujienė pagal atliktus naujausius tyrimus atskleis iš kokių medžiagų, kokiais būdais buvo gaminami jotvingių papuošalai.

Kaukų-Obelytės piliakalnių komplekse rastas labai platus spektras įvairių laikotarpių ir tipų keramikos: brūkšniuotoji, grublėta, lipdytinė lygiu paviršiumi, lipdytinė apžiesta, dekoruota keramika. Apie šią keramiką mums papasakos dr. Dovilė Baltramiejūnaitė. Keramikai-rekonstruktoriai atsiveš pagamintus puodus pagal vietinių archeologinių radinių pavyzdžius ir vietoje demonstruos senuosius keramikos gamybos būdus. Pasigaminti keramikos dirbinių padės Kauno taikomosios dailės mokyklos Alytaus skyriaus keramikos mokytojos.

Renginyje bus pristatomi ir kiti senieji amatai: odininkystė, kalvystė, dirbinių iš šiaudo gamyba, pynimas iš vytelių ir vikšrių, tekstilės dažymas ir dirbinių gamyba, senovinė aludarystė, medžio apdirbimas, drevinė bitininkystė, archajiško maisto gamyba.

Dalyvaus baltų karių klubai „Jotvos sūnūs“ (jotvingiai), „Pilsots“ (kuršiai), „Simkala“ (žiemgaliai), karių klubai iš Lenkijos ir Latvijos.

Festivalis rengiamas pagal projektą „Kaukų-Obelytės archeologinio komplekso pažinimas ir pristatymas istorinės rekonstrukcijos renginyje „Kaukai“

Projekto partneris Alytaus kraštotyros muziejus

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Alytaus r. savivaldybė