Aukštaitiška SUTARTINIŲ tradicija skleisis tarp DZŪKŲ DIVONŲ

Kalbėdamas apie liaudies kūrybą Paulius Galaunė yra gražiai sugretinęs audimą su dainomis – tiek vieną, tiek kitą, pasak jo, galime laikyti seniausiais liaudies meno pasireiškimais: „Audinys ir daina, galima sakyti, yra tos formos, į kurias seniausios gadynės laikais išsiliedavo tautos estetinis vidujinis pasaulis. Audinių raštuose, jų spalvų darnoje, lyg dainoje, išliko ir skamba įvairiausių amžių ir įvairiausių atgarsių buvusios kūrybiškos galios, tvirtai atsispyrusios prieš nepermaldaujamą, viską naikinantį laiką, aidai.“

Dainose, ypač verpimo, audimo, randame daug įžvalgų apie to meto moters kasdienybę, jos vertės suvokimą pagal sugebėjimus atlikti svarbius darbus. Audimas ir visi paruošiamieji darbai reikalaudavo ne tik daug kantrybės, susikoncentravimo, bet ir begalės laiko. Darbštumas, kūrybiniai ieškojimai, audinių grožis neabejotinai rado atgarsį lietuvių liaudies dainose. Vienos įdomiausių – aukštaitiškos sutartinės, kuriose moterų balsai persipindavo nelyg siūlai audinyje.

Kovo 19 d., šeštadienį, 13 val. kviečiame ne tik susipažinti su šiomis ypatingomis daugiabalsėmis dainomis, bet ir patiems jų pasimokyti kartu su nuostabaus balso atlikėja Laurita Peleniūte. O kur dar magiška DZŪKŲ DIVONŲ aplinka… Būtent šioje Alytaus kraštotyros muziejaus parodoje ir kviesime į pažintį su sutartinėmis.

„Su didžiausiu džiaugsmu kviečiu jungtis, kam širdis šaukia pažinti savo šaknis, pabūt dabartyje ir savo skambėjime. Vieta, kurioje galite pradėti dainuoti, nors niekada to nedarėte. Nepažįstamų žmonių ratas, kuriame išnyksta statusas, amžius, lytis, patirtis ir socialiniai sluoksniai. Ten kalbamės kita kalba –sutartinėmis. Sutartinės – vienos seniausių užrašytų lietuviškų liaudies giesmių. Saugomos UNESCO, kaip nematerialus Lietuvos paveldo turtas. Tai kas gi yra tos sutartinės? Daugiabalsės, ritualinės giesmės giedotos šimtmečiais atgal žmonių, kurie dirbo žemę, gyveno Saulės ritmu, šventė lygiadienius, maitinosi ir rėdėsi iš gamtos, dirbdami sunkius darbus. Šiandien, kai mums nebereikia sėti linų drabužiams, auginti rugių duonai, atsiranda vis daugiau laiko savo identiteto paieškoms, o kartais darosi ilgu „kažko“, ko kartais patys nesuprantame. Istorijos vingiai ir bangos, žmonių gyvenimo pasikeitimai, naujovės, paskandina užmarštin kai kurias tradicijas, bet esam liudininkai, kad viskas atgimsta….. kitaip, kitom spalvom, bet atgimsta. Taip ir sutartinių kelias pasibaigęs ir nuėjęs užmarštin kaimo bendruomenėse, atgimsta šiuolaikinio miesto žmogaus pasaulyje, kaip bendrystę nešanti ir širdies ilgesį gydanti dainavimo sistema. Tad kviečiu pažinti ir atrasti iš naujo! Susitikime, jau netrukus“, – kviečia folkloro atlikėja Laurita Peleniūtė, jau septintus metus vystanti projektą „Promočių giesmės“, kuris puoselėja šį svarbų mūsų protėvių palikimą.

Kaina 5 €

Kadangi vietų skaičius ribotas, būtina registracija tel. 8 607 81 825 arba el.p. rasa.staneviciute@alytausmuziejus.lt

Jei užsiregistravote, bet dalyvauti negalėsite, praneškite, kitai sielai vietos atsiras.

Plačiau apie L. Peleniūtę: www.laurita.lt

Projekto dizainas Ieva Vaivaraitė – Ošikienė. Foto – Eimantas Žeimys.

Dalyvavimui NEBŪTINAS galimybių pasas. Bet jei jaučiate, kad sloguojate ar jaučiami peršalimo simptomai, geriau ateikite kitą kartą. Nepamirškite respiratorių, saugiai susėdus dainuosime be jų.