Etnografijos rinkinys

Etnografijos rinkinys pradėtas kaupti 1928 m., įsikūrus Dzūkų muziejui. Deja, iš to laikotarpio eksponatų išlikęs vos vienas kitas daiktas. Šiuo metu rinkinio sudėtyje yra per 2000 eksponatų (1951 pagrindinio ir 397 pagalbinio fondo eksponatai). Etnografijos rinkinio eksponatai atspindi tradicinę Pietų Lietuvos valstiečių XIX a. II p. – XX a. kultūrą: pagrindinius ir pagalbinius verslus, gyvenamuosius ir ūkinius pastatus, jų interjerą, namų apyvokos reikmenis, amatus, transportą, tekstilės pluošto apdorojimo įrankius, valstiečių aprangą ir interjero tekstilę.
Kasmet rinkinys papildomas keliomis dešimtimis eksponatų. Dalis eksponatų įsigyjama iš privačių asmenų. Eksponatai renkami organizuojamose etnografinėse ekspedicijose.

Didelę rinkinio dalį sudaro tekstilės gaminiai: juostos, lovatiesės, rankšluosčiai, moteriški rūbai ir kt. Vienos įdomiausių ir gražiausių – dzūkiškos juostos (jų yra 124), austos nuo 1870 m. iki šių dienų. Kita didesnė tekstilės eksponatų grupė – rankšluosčiai (jų yra 90), austi nuo 1885 m. Rankšluosčių galai paprastai užbaigiami rankų darbo medvilniniais arba lininiais mezginiais ir pintiniais kutais, juose įaudžiami posakiai, dainų posmeliai, išsiuvinėjamos monogramos arba gėlės.

Kita didelė rinkinio dalis – namų apyvokos daiktai, tarp kurių išsiskiria karbijos (pintinės), pintos iš šiaudų ir pušies šaknų ar lazdynų plėšų. Jos buvo skirtos grūdams, kruopoms, miltams laikyti. Muziejuje saugomos karbijos (38 vnt.) yra įvairių formų: vienos per vidurį pūstais šonais, kitos tolygiai į viršų platėjančios arba siaurėjančios. Mažiausia muziejaus rinkinyje esanti karbija tesiekia 20 cm, o didžiausia yra net 105 cm aukščio.