15_ Anzelmo Matučio portretas. Apie 1950 m. AMMF 13

Pažinti Anzelmą Matutį

 Suvalkijoje gimęs Anzelmas Matulevičius-Matutis (1923 01 07–1985 09 21) į Alytų atkeliavo 1950 m. ir didžiąją dalį savo kūrybinio gyvenimo praleido Dzūkijoje.

Visada mėgęs keliones, jis ir gyvendamas Alytuje nenustygo vietoje. Su alytiškiu fotografu Vytautu Stanioniu leidosi Nemunu nuo ištakų iki deltos. Vėliau trumpesne Nemuno atkarpa plaukė su Alytaus moksleiviais. Šių kelionių rezultatas – trys knygos: apybraižų rinkinys „Su kuprinėmis“ (1958 m.), fotoalbumas su eilėraščiais „Dainava“ (1958 m.) ir albumas–apybraiža „Nemuno vingiuose“ (1959 m.).

Išvaikščiojęs visą Dzūkiją, kartą aptiko gražią Uosupio ir Ūlos upelių santaką. Ja susižavėjo ir įsikūrė… Vietinių gyventojų ir draugų padedamas susirentė šešiakampę trobelę ir pavadino ją Dreve. Čia, Dzūkijos miškų apsuptyje, gimė daugybė naujų eilėraščių, kurie į mašinraščius sugulė jau Alytuje, darbo kabinete su vaizdu į nuostabų pušyną.

Anzelmas Matutis – vienas žymiausių Lietuvos vaikų literatūros kūrėjų, kurio aktualumas nė kiek nesumažėjo ir šiandien. Alytaus kraštotyros muziejus įgyvendindamas projektą „Pažintis su Anzelmu Matučiu. Pasakoja Muziejaus eksponatai“ parengė knygą „Pažintis su Anzelmu Matučiu“, kuri jau netrukus pasirodys. Knyga – tai bandymas žvilgtelėti į poetą kiek kitu kampu. Dažniausiai muziejaus lankytojai supažindinami su tradiciniu naratyvu: jiems rodomi tikslingai atrinkti eksponatai, skoningai sudėlioti ekspozicijos lentynėlėse, paminimi svarbiausi  gyvenimo akcentai. Belieka tik akimis perbėgti. Suprantama –  ekspozicijos ne guminės, visų eksponatų nesudėsi, o ir visų istorijų trumputės ekskursijos metu nepapasakosi. Ši knyga tai ir bandymas parodyti, kas saugoma gausiuose muziejaus fonduose, ir netikėti pasakojimai apie išskirtinio talento asmenybės gyvenimą ir kūrybą.

Knygoje spausdinami trijų autorių tekstai. Muziejininkė Vilmantė Petrusevičienė geriausiai susipažinusi su muziejuje saugomais eksponatais – asmeniniais Anzelmo Matučio daiktais. Ji apžvelgia muziejines vertybes, jų istoriją ir kontekstus. Birutė Švagždienė, ilgametė Rudnios (Varėnos r.) mokyklos direktorė, artima poeto draugė, dalijasi savo gražios draugystės su poetu prisiminimais. Profesorė Gražina Skabeikytė-Kazlauskienė nauju žvilgsniu peržvelgia poeto kūrybą, kuri ir šiandien nepraranda savo aktualumo.

Knygoje gausiai iliustruota – publikuojama daugiau nei 100 nuotraukų ir daugybė QR kodų, kurie slepia trumpus filmukus: juose vaikystės prisiminimais dalijasi poeto sūnūs Valentinas ir Vytautas Matulevičiai, savo prisiminimais džiaugiasi poeto bičiulė Birutė Švagždienė, buvusi poeto mokinė alytiškė Liucija Petrauskaitė-Snarskienė.

Kol džiūsta knygos puslapiai, skaitytojams siūlome susipažinti su knygos ištraukomis. Malonios pažinties su Poetu!

mouse-down

Įspūdžiai