Anzelmo Matučio gimtadienis

Pažintis su Anzelmu Matučiu

 Baigiasi 2022-ieji, kurie Alytui buvo dosnūs įvairiausių kultūrinių renginių: spektaklių, parodų, koncertų, susitikimų… Sunku viską ir prisiminti. Alytaus kraštotyros muziejus ne tik prisidėjo prie šios renginių gausos, tačiau metų pabaigoje išleido ir du leidinius. Vienas jų – „Pažintis su Anzelmu Matučiu“, skirtas Alytuje gyvenusiam ir kūrusiam poetui.

Ar įmanoma pažinti? Tikriausiai ne. Tačiau pažindintis galima ir verta. Tad naujoji knyga ir kviečia pažindintis su poetu.

Knygoje „Pažintis su Anzelmu Matučiu“ spausdinami trijų autorių tekstai. Muziejininkė Vilmantė Petrusevičienė, geriausiai pažįstanti muziejuje saugomus eksponatus, apžvelgia jų istoriją ir kontekstus, pasakoja apie A. Matučio namus bei jo darbo kambarį, kuris ir šiandien išlikęs beveik toks pats kaip prieš keletą dešimtmečių.  A. Matutį čia mena darbo stalas, kėdė, daug tekstų atspausdinusi rašomoji mašinėlė, asmeninė poeto biblioteka, ant sienos tarp juostų kabantis tarptautinis įvertinimas – H. K. Anderseno garbės diplomas.

Poetas daug laiko praleido Dzūkijos miškuose. Aštuntojo dešimtmečio pradžioje Pauosupės kaime, Varėnos rajone, jis, pagalbininkų padedamas, pasistatė šešiasienį medinį namelį – Drevę. Čia gimė daug eiliuotų kūrinių, kurie vėliau suguldavo į mašinraščio lapus jau Alytuje. Apie šį Pauosupio laikotarpį savo prisiminimais dalijasi poeto bičiulė Birutė Švagždienė, kuri ir šiandien Drevėje veda nuostabias ekskursijas.

Ar gali Nepriklausomoje Lietuvoje gimęs ir tautiškumo dvasia ugdytas poetas, visas savo knygas išspausdinęs sovietiniu laikotarpiu, būti aktualus šiandien? Ar jo poezija skaitoma? Ar mūsų dienomis ji svarbi? Atsakymas – TAIP. Vaikų literatūros tyrinėtoja profesorė Gražina Skabeikytė-Kazlauskienė  nauju žvilgsniu įvertina poeto kūrybą ir jos aktualumą.

Tad ši knygelė – trijų autorių bandymas padėti skaitytojui susipažinti su poetu A. Matučiu. Knyga gausiai iliustruota ne tik nuotraukomis, kuriose įamžintas poetas ar jo asmeniniai daiktai, bet ir QR kodais. Pastarųjų net 22. Juos nuskaičius galima pasižiūrėti trumpučius filmukus ar virtualiai apsilankyti A. Matučio memorialiniame muziejuje. Filmukuose savo vaikystės prisiminimais dalijasi poeto sūnūs Valentinas ir Vytautas Matulevičiai, bičiulė Birutė Švagždienė, poeto mokinė alytiškė Liucija Petrauskaitė-Snarskienė.

Knygos atsiradimą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Alytaus miesto savivaldybė. Nebijantiems naujų susitikimų linkime smagios pažinties su vaikiškiausiu vaikų poetu Anzelmu Matučiu. Kiekvienas ras kažką naujo!

Belieka pridurti, kad oficialus knygutės pristatymas įvyks sausio 7 d., šeštadienį, 11 val. Alytaus kraštotyros muziejuje, Savanorių g. 6. Kviečiame atvykti ir Anzelmo Matučio gimtadienį švęsti kartu! Tądien bus pristatoma ir nauja Anzelmo Matučio eilėraščių rinktinė „Kas žmogiuko širdyje”, kurią parengė asociacija Slinktys.

Laukiame Jūsų sausio 7 d. Alytaus kraštotyros muziejuje!

mouse-down

Įspūdžiai