Paroda „Fotografuoju Kurnėnus“

 

Šalia kelio Alytus-Simnas esanti Kurnėnų mūrinė mokykla, išsiskirianti savo architektūra, pakeleivio akį visuomet traukdavo it magnetas. Dviejų aukštų, su bokštu, klasėse – didelės per visą sieną lentos, reguliuojamo aukščio suolai, kambariai, skirti mokytojams gyventi – viskas mokykloje iki smulkmenų apgalvota.

Tarpukurio Lietuvos laikraščiai retkarčiais informuodavo apie Kurnėnų kaime vykdomas statybas: „Mokykloje bus įvestas centralinis šildymas ir vandentiekis, ir, be to, įrengta didelė sportui salė. Šią mokyklą stato ne savivaldybė, bet amerikietis inžinierius Radziukynas. Jis dar prieš didįjį karą buvo išvykęs Amerikon ir ten turi nemažus turtus, bet savo tėvynę taip yra pamilęs, jog kiekvienais metais į čia parvažiuoja vasaroti.“

1936 m. spalio mėnesį Kurnėnų kaimo laukuose pastatyta moderni mokykla turėjo būti tikras stebuklas tuometiniams aplinkinių kaimų gyventojams, o ypač – pusšimčiui pirmųjų mokyklos mokinukų. „Dviejų komplektų“ mokykloje veikė centrinis šildymas, vonia ir dušai, biologiniu būdu tvarkoma kanalizacija.

Šiandien apsilankiusieji stebisi įdomiais ir protingais to laikmečio sprendimais, nepraradusiais savo svarbos. Dar labiau stebina tai, kad sovietmečiu daug originalių dalykų buvo išsaugota iki mūsų dienų. Kad ir bokšte šuoliuojantis Vytis!

2017 m. pradžioje įsikūrusi Kurnėnų Lauryno Radziukyno mokyklos draugija visus, besidominčiu šiuo unikaliu pastatu, pakvietė į Atvirų Durų Šeštadienius mokykloje. Keturiolika vasaros ir rudens šeštadienių draugijos savanoriai kvietė užsukti į mokyklą, skleidė gerąją žinią apie šį kultūros objektą ir jos mecenatą. Šia puikia galimybe pasinaudojo daugiau nei 700 lankytojų iš Lietuvos bei užsienio: Vokietijos, Prancūzijos, Airijos ir net tolimųjų Jungtinių Amerikos Valstijų.

Kai kuriais šeštadieniais vyko folkloro ansamblių, kapelų, muzikantų koncertai, knygų pristatymai, buvo eksponuojamos teminės parodos. Lankytojai buvo kviečiami nuotraukose įamžinti įdomiausias akimirkas. Aktyviausiai į kvietimą atsiliepė Alytaus fotografų klubas. Trijų šio klubo trijų narių: Stasio Šmigelsko, Lauryno Miciukonio, Linos Mokrevičiūtės – bei Draugijos nario Giedriaus Bernatavičiaus fotografijas ir matote šioje parodoje.

Nuoširdžiai dėkojame visiems, aplankiusiems mokyklą ir visapusiškai mus rėmusiems. Be Jūsų, mokyklos mylėtojai, nebūtų ir šios parodos, kuri surengta iš paaukotų pinigų. Paroda veiks iki birželio 18 d.

Kurnėnų Lauryno Radziukyno mokyklos draugija

Vytis bokšte
« 1 2 »