Parodoje „Restauruoti Alytaus kapinyno ir Šv. Liudviko bažnyčios radiniai“ – galimybė išvysti naujausius Archeologijos muziejaus eksponatus

Eksponatas muziejuje yra neatsiejamas šios aplinkos elementas. Tačiau ar įsivaizduojate, kokį kelią nukeliauja archeologinis radinys kol tampa pilnaverčiu eksponatu, galinčiu būti pristatomu visuomenei? Susidomėjote? Kviečiame tai sužinoti parodoje „Restauruoti Alytaus kapinyno ir Šv. Liudviko bažnyčios radiniai“ (Archeologijos muziejuje (Jiezno g. 2). Tai puiki galimybė pamatyti naujausius Archeologijos muziejaus eksponatus. Vienoje vitrinoje sugulė dar niekur neeksponuoti radiniai iš Alytaus kapinyno bei Alytaus Šv. Liudviko bažnyčios.

Alytaus kapinyno archeologiniai tyrimai buvo pradėti  1984 m. ir užbaigti 1986 m. Per tris kasinėjimų sezonus buvo ištirta visa kapinyno teritorija ir atidengta 1152 kapai. Alytiškių kapuose ir atsitiktinai suardytuose kapuose rasta apie 1800 radinių arba jų liekanų. Visi radiniai buvo suskirstyti  į devynis skyrius: monetos, papuošalai, amuletai ir devocionalijos, aprangos detalės, rašymo reikmenys, ginklai, buities reikmenys, keramika ir kiti radiniai. Alytaus kapinynas datuojamas XIV a. pabaiga – XVII a. Pripažįstama, jog šis kapinynas yra didžiausias XIV a. pabaigos – XVII a. kapinynas Lietuvoje.

2017 m. atliekant archeologinius žvalgomuosius tyrimus Alytaus Šv. Liudviko bažnyčioje ir jos šventoriuje buvo rasti 38 archeologiniai radiniai. Tyrimų metu buvo aptikta kapų arba jų liekanų, kurie datuojami XVI- XIX a.

Bene daugiausiai diskusijų ir klausimų sukėlė pusiau apskritos formos piniginė atkeliavusi iš Šv. Liudviko bažnyčios. Keliame hipotezę, jog ji labai panaši į piniginę iš Gokstad, kuri buvo rasta turtingo vado kape Norvegijoje ir yra datuojama X a. pr.

Šį bei kitus įdomius eksponatus galėsite išvysti parodoje „Restauruoti Alytaus kapinyno ir Šv. Liudviko bažnyčios radiniai“, kuri Archeologijos muziejuje (Jiezno g. 2, Alytus) veiks nuo rugsėjo 29 d.