Pėdiname literatūriniais poetų keliais

Alytaus kraštotyros muziejus kartu su partneriais – Lazdijų krašto muziejumi ir Suvalkų regioniniu muziejumi nuo 2020 m. birželio 1 d. įgyvendina projektą „Pasienio poezija – kalbantis paveikslas“. Projekto tikslas – užtikrinti subalansuotą istorijos, gamtos ir kultūros paveldo plėtrą bei pritaikymą turizmui. Ir nors daugelio veiklų įgyvendinimą lėtina karantino apribojimai, tačiau projektas gana sėkmingai vykdomas.

Šių metų liepos 22-24 dienomis projekto partnerių atstovai keliavo pasienio poetų keliais. Kelionės metu aplankytos partnerių muziejuose įkurtos naujos ekspozicijos bei šiuo metu įrenginėjamos naujos edukacinės erdvės, apžiūrėtos parodos, aptarti artimiausi darbai.

Alytuje svečiai pasidžiaugė sėkmingai alytiškių įgyvendinto projekto „Paliktas paveldas“ rezultatais – naująja ekspozicija „Sodžius Dzūkijon“. Pasistiprinę muziejininkės Onos Sakevičienės kepta grikine babka, naujai sutvarkytoje edukacinėje erdvėje rentėme dzūkišką sodybą.

Vėliau aplankėme Anzelmo Matučio memorialinį muziejų, kuriame jau atnaujinamos edukacinės erdvės, taip pat svečius supažindinome su naujomis edukacinėmis programomis, kurios startuos jau šį rudenį. Užsukome ir į Antano Jonyno memorialinį muziejų ir mokėmės rašyti spausdinimo mašinėle Brailio raštu.

Lankydamiesi muziejuose, pėdindami Alytuje gyvenusių poetų vaikščiotais takais, skaitėme Ksavero Sakalausko-Vanagėlio, Antano Jonyno, Anzelmo Matučio, Jurgio Kunčino eiles. Beje, vienas iš galutinių projekto produktų – šiuo metu kuriama programėlė LiteraTour, kviesianti pasienio regione keliaujančius turistus užsukti ir į Alytų bei susipažinti su čia gyvenusiais poetais, pasivaikščioti literatūriniame mieste.

Kitos dienos buvo skirtos susipažinimui su Lazdijų krašto muziejaus ir Suvalkų regioninio muziejaus atliktais bei dar vykdomais darbais. Aplankytas dvarelis Krasngrūdoje (Lenkijoje), kur vasaras leisdavo paskutinis LDK pilietis, tuo laiku dar Vilniaus universiteto studentas, Nobelio premijos laureatas Česlovas Milošas.

Projekto partneriai Alytaus kraštotyros muziejus, Lazdijų krašto muziejus ir Suvalkų regioninis muziejus savo naujomis ekspozicijomis bei edukacijomis siekia praturtinti esamus turizmo maršrutus, juk poezija yra istorinis ir kultūrinis paveldas, kaip ir patys poetai – Maria Konopnicka, Salomėja Nėris, Motiejus Gustaitis, Anzelmas Matutis.

Šiuo projektu siekiama įtraukti pasienyje gyvenusius poetus ir jų poeziją į jau esamus turizmo maršrutus. Keliaujantiems dvejose valstybėse keliautojams siūloma naujai atrasti muziejus, perskaityti eilėraščius apie tėvynę, meilę, gamtą, gyvūnus, gėles, dalyvauti naujose edukacijose.

Didžiausias šio projekto iššūkis – nauji potyriai, emocijos, susiliejimas su istorija. Tai kūrybiška galimybe pakeisti savo pasaulį, tampant aktyviu ir svarbiu keliautoju. Projekto tikslinė grupė: vietiniai ir atvykstantys turistai, pasienio muziejai, turizmo informacijos centrai, bendruomenės nariai, NVO, savivaldybės. Projekto trukmė 21 mėnuo. Europos regioninio plėtros fondo finansuojamo projekto bendras visų partnerių biudžetas 752598,70 eurų.

Alytaus kraštotyros muziejaus informacija