Pirma nuotrauka gyvenime. Naujoje Alytaus kraštotyros muziejaus parodoje – lietuviškųjų pasų istorija

Tvarkingai susišukavusi, apsirengusi išeiginiais drabužiais Ona sėdasi ant ilgo suolo, kartu su dar keturiais kaimynais. Nedrąsiai žvelgia į fotoaparatą, už kurio – susikaupęs fotografas. Tai – pirmoji Onos nuotrauka gyvenime.

1915 m. gruodžio 26 d. pirmą kartą lietuvių tautos istorijoje įvestas visuotinis paso naudojimas. Jį įvedė vokiečių administracinė valdžia, užėmusi Suvalkų, Kauno, beveik visą Vilniaus, Gardino ir Kuršo gubernijų teritorijas.

Iš pradžių vietovės gyventojai buvo suregistruojami, apie juos surenkama reikiama informacija, ir galiausiai, fotografai įamžindavo gyventojus. Taupant medžiagas ir laiką, vienu metu buvo fotografuojama iki penkių žmonių. Neretai fotografuojamieji buvo susodinami baltų (kartais įvairiaspalvių) audinių fone – savuose namuose ar tiesiog kiemuose. Griežtų reikalavimų aprangai, fonui ar laikysenai nebūta. Daugeliui gyventojų tai buvo pirmoji patirtis – pirmoji nuotrauka gyvenime.

Alytaus kraštotyros muziejus kviečia patyrinėti lietuviškųjų pasų istoriją naujoje parodoje „Pirma nuotrauka gyvenime. Arba lietuviškųjų pasų istorija“. Kada pirmieji pasai išduoti Alytaus apskrityje? Kodėl atsirado būtinybė su savimi turėti asmens dokumentą? Parodoje ne tik atrasite įdomių faktų, bet ir patys galėsite patirti, kaip būdavo fotografuojami to meto gyventojai.

Parodos Alytaus kraštotyros muziejuje atidarymas – spalio 15 d., 17 val.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba