Raidžių festivalį apgaubė poezija

Liepos 30 dieną alytiškių jaunimo pulkelis lydimas muziejininkų svečiavosi Lazdijų krašto muziejuje. Atvykusiuosius pasitiko gausus būrys jaunimo iš Lazdijų ir Suvalkų. Naujai sutvarkytoje Lazdijų krašto muziejaus lauko erdvėje vyko pirmasis „Pasienio raidžių“ festivalis. Ši diena daugeliui dalyvavusių raidžių festivalyje buvo ypatinga savo šiltomis emocijomis, užsimezgusiomis naujomis pažintimis, kuriamais eilėraščiais, kurie virto dainomis, pasienio partnerių bendrais šokiais, raidžių labirintuose susipynusiomis užduotimis. Svečiai ir projekto dalyviai susipažino su Motiejaus Gustaičio, Anzelmo Matučio ir Maria Konopnicka kūryba, jų gyvenimo vingiais. Atsisveikinat su šventės dalyviais buvo ne tik išdalintos dovanos, bet ir kiekvienas galėjo išsinešti prisiminimui kvapniųjų dovanų maišelį sukurtą iš įrengtose lysvėse išdidžių bazilikų, lengvabūdžių mėtų, svaiginančių levandų ir kitų augančių grožybių.

Sekantis partnerių susitikimas ir veiklos aptarimas numatytas šių metų rugsėjo 18 dieną Anzelmo Matučio memorialiniame muziejuje, Alytuje. Tuo metu vyks ir alytiškių organizuojamas „Gamtos ir džiaugsmo“ festivalis.

Nuo 2020 metų birželio 1 d. pradėtas įgyvendinti projektas „Pasienio poezija – kalbantis paveikslas“ skirtas užtikrinti subalansuotą istorijos, gamtos ir kultūros paveldo plėtrą bei pritaikymą turizmui. Projekto partneriai Suvalkų regioninis muziejus, Alytaus kraštotyros muziejus ir Lazdijų krašto muziejus savo naujomis ekspozicijomis bei edukacijomis siekia praturtinti esamus turizmo maršrutus.  Poezija yra istorinis, kultūros paveldas, kaip ir patys poetai – Maria Konopicka, Anzelmas Matutis, Salomėja Nėris, Motiejus Gustaitis bei jų kūryba. Šiuo projektu siekiama praplėsti jau esamus turizmo maršrutus į juos įtraukiant pasienio poetus ir jų poeziją. Pasienio keliautojams siūloma naujai atrasti muziejus, perskaityti eilėraščius apie tėvynę, meilę, gamtą, gyvūnus, gėles, dalyvauti naujose edukacijose. Didžiausias šio projekto iššūkis – nauji potyriai, emocijos, susiliejimas su istorija, kūrybiškumu ir galimybe pakeisti savo pasaulį tampant aktyviu ir svarbiu keliautoju. Projekto tikslinė grupė: vietiniai ir atvykstantys turistai, pasienio muziejai, turizmo informacijos centrai, bendruomenės nariai, NVO, savivaldybės. Projekto trukmė 21 mėnuo. Europos regioninio plėtros fondo finansuojamo projekto bendras visų partnerių biudžetas 752598,70 eurų.