Savaitgalio pietums – grikinė babka

Jei ne grybai jir ne vuogos – šilų mergos būtų nuogos, jei ne grikiai jir ne lįšiai – dzūkų bernai būt nuplyšį! Kalbant apie Dzūkiją esame begalę kartų girdėję pirmąją šio posakio dalį, visgi antroji ne ką mažiau taikliai apibūdina mūsų kraštą. Nederlingoje Dzūkijoje bene geriausiai derėjo grikiai, nuo seno buvę svarbūs šio krašto gyventojams. Kilę iš Centrinės Azijos, viduramžių pabaigoje paplito Rytų, vėliau Vidurio ir Vakarų Europoje. Archeologiniai radiniai rodo, kad Lietuvoje grikių kultūra buvo žinoma jau XIII a. Grikinių patiekalų Dzūkijoje buvo gausu, vienas jų – grikinė babka. Yra keli grikinės babkos kepimo būdai. Jei norima saldžios babkos, įmaišoma cukraus, jei sūresnės – spirgučių. „Kap ko gardziau turėsi indėc, tep gardziau ir iškepsi“, – sako Julė iš Musteikos kaimo.

Kviečiame pasigaminti šį gardų tradicinį dzūkišką patiekalą.

Reikės: grikių miltų su lukštais, 0,5 l kefyro, 6 kiaušinių, 4 šaukštų cukraus, 500 g grietinės, 120 ml aliejaus, 2 šaukštelių kepimo miltelių, žiupsnelio druskos.

Kiaušinius išplakti su cukrumi ir druska, sudėti grietinę, kefyrą ir viską gerai permaišyti. Dabar miltų eilė – sijojant ir vis pamaišant berti tiek miltų, kad gautųsi netirštos grietinės konsistencijos tešla, suberti kepimo miltelius. Supilti aliejų ir viską gerai gerai išmaišyti. Kepama 190 laipsnių temperatūroje 45 min. SKANAUS!