„Sodzius Dzūkijon“ abejingų nepaliks

Alytaus kraštotyros muziejaus muziejininkai kartu su partneriais iš Suvalkų krašto muziejaus  (Lenkijos Respublika) vykdo pasienio Interreg V-A Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimo per sieną programos projektą „Paliktas paveldas“. Pagrindinis projekto dėmesys yra skiriamas aktyvinti pasienio turizmą.

2019 m. balandį Alytaus kraštotyros muziejaus atvirų fondų saugykloje įvyko pokyčiai – išvežti eksponatai, o muziejaus erdvės prisipildė dailidžių ir stalių įrankių muzikos. Prasidėjo pirkios ir kitų ūkinių pastatų statyba. Ir nors 2020 m. kovą įvestas karantinas pakoregavo vykdomus darbus, tačiau jie buvo tęsiami. Šiuo metu tyla dailidžių muzika, jau liko tik smulkūs darbai.

Sodzius kvepia šviežia mediena ir laukia lankytojų. Šiuo metu ekspozicijoje „Sodzius Dzūkijon“ etnografijos eksponatai, kai kurie jų mena net XIX a., ieško savo vietų. Pirkioje prie krosnies eilėn rikiuojasi puodšakės ir ližės, ir niekaip negali išsirinkt pačios geriausios ir gražiausios, vertos muziejaus lankytojų dėmesio. Senieji špižiniai puodai ir molinės terlės grūdasi, stumdosi ant pakuros, ieškodami sau geresnės vietos. Indaujoje savo vietas bando surasti šaukštai, mediniai ir moliniai dubenėliai, lentelės ir kiti buityje reikalingi namų apyvokos daiktai.

Senojoje spintoje ant lentynų gulasi audiniai: lovatiesės, rankšluosčiai, drobės rietimai. Lovon gulasi sienikas, šiaudinis čiužinys, ir piramidę augina didžiulės plunksnų pagalvės, savo minkštumus slėpdamos stapkuotuose užvalkaluose. Kampe kabanti rankšluostinė niekaip neišsirenka sau rankšluosčio. Tiesą sakant, nėra lengva, juk laimingasis, nuolat lankytojų apžiūrimas gali būti tik vienas, o pretendentų  daugiau nei šimtas.

Abipus rankšluostinės jau kabo šventieji paveikslai – garbingiausia namų vieta jau beveik pasiruošus lankytojo dėmesiui! Visu pasieniu virš langų specialiai įrengtoje lentynėlėje rikiuojasi pinti ar iš medžio skobti gorčiai su gorčiukai, dėžutės su kuburkaitėmis, ir kiti nedideli rakandai smulkiems daiktams ar biriems produktams sudėti, pinti iš beržo tošies, pušies šaknies ar liepos karnos. Svirne sau vietą bando rasti karbijos ir dailidžių įrankiai, o tvarte ir kluone rikiuojasi žemės ūkiui reikalingi padargai.

Jau vasaros pabaigoje, rugpjūčio 28–29 dienomis alytiškius ir svečius kviečiame užsukti į „Muziejaus naktų“ renginį ir susipažinti su naująją ekspozicija „Sodzius Dzūkijon“.

Projekto „Paliktas paveldas“ idėja skirta sukurti naują etnografinę ekspoziciją, suorganizuoti „Muziejų naktį“, išleisti audiogidus, žemėlapius, sukurti naujas edukacines programas.  Šis pasienio projektas skirtas Lietuvos ir Lenkijos pasienio žmonėms, kurie domisi istorija, kultūra, tradicijomis. Tai puiki galimybė visiems prisiliesti prie paveldo – prie istorijos, prie kurios mes kas kartą sugrįžtame.

Projekto pradžia 2019-04-01, pabaiga 2020-09-30. Bendras projekto biudžetas – 507.421,69 eurai, Europos regioninio plėtros fondo dalis – 431.308,43 eurai.

 

https://lietuva-polska.eu/lt/interreg.html

#SodziusDzūkijon

Artėja darbų pabaiga.
Dovilės Balčiūnaitės-Svirskės nuotr.
« 1 3 »