PP gegužės 19

Poezijos pavasaris 2023

 

 

Varnėnai irgi kiti mažieji sparnuočiai

Jauniklius savus kišt galvas iš inkilų ragina

Ir pažindintis su margu svietu skatina.

Obelys sodus žiedlapių sniegu padabino,

O Alytun Poezijos Pavasaris atkeliavo.

 

Sodams žydint ir žiedlapiais sningant į Alytų užsuka tarptautinio poezijos festivalio „Poezijos Pavasaris“ dalyviai: poetai, skaitovai ir muzikantai. Šiemet taip pat sulauksime svečių. Kas jie tokie? Tai trys draugai: poetai Rimvydas Stankevičius ir Aivaras Veiknys bei aktorius, dainų kūrėjas ir atlikėjas Mindaugas Ancevičius. Truputį plačiau apie kiekvieną.

 

Mindaugas Ancevičius

Mindaugas gimė šiaurės Lietuvoje, Joniškyje. Baigęs vaidybos studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje vaidmenis kūrė Kauno mažajame, Kauno kameriniame teatre, Kauno valstybiniame lėlių teatre ir Vilniaus valstybiniame „Lėlės“ teatre. Šiuo metu dirba Juozo Miltinio dramos teatre. Televizijos žiūrovams geriau pažįstamas kaip kino ir TV serialų aktorius. Taip pat kuria ir atlieka dainas. Jo repertuare – daug dainų, parašytų pagal poeto Rimvydo Stankevičiaus eilėraščius. Jis dažnas „Poezijos Pavasario“ dalyvis, kartu su poetais mėgsta atlikti muzikines improvizacijas. Mindaugas yra Sauliaus Mykolaičio premijos laureatas, o 2021 m. buvo apdovanotas Laimono Noreikos vardo prizu kaip geriausias festivalio „Poezijos Pavasaris“ aktorius-skaitovas. Ir nors daug muzikuoja, tačiau savęs profesionaliu, iš muzikos duoną valgančiu, muzikantu nelaiko. Kaip pats sako, „vis tik pirmiau esu aktorius, o tik paskui muzikantas“. Kaip ten bebūtų su duonos valgymu, muzikai, ypač džiazui, nėra abejingas. Mindaugą galima drąsiai vadinti avangardinio arba laisvojo džiazo (free jazz) atstovu. Kaip laisvojo džiazo muzikantas grojo Londono džiazo festivalyje. Beje, kartu su poetu Aivaru Veikniu parengė poetinį džiazo spektaklį, kurio pasirodymai startuos šį rudenį.

 

Aivaras Veiknys

Nors Aivaras gimė Elektrėnuose ir be pačiūžų čiuožinėjo ledo rūmuose, tačiau ledo rituliu nesidomėjo. Vaikystėje sunkiai taikstėsi su režimu – darželio tvarka jam buvo nesuprantama ir kiekvieną pasitaikiusią progą išnaudodavo pabėgimams iš darželio. Tačiau mokykla Aivarui patiko, joje buvo pirmūnas. Vis dėlto prisimena trečioje klasėje pykęs ant mokytojo (vėliau sužino, kad tai buvo poeto Rimvydo Stankevičiaus brolis), kad šis geram mokiniui trimestre lietuvių kalbos ketvertą išvedė! Penkiabalėje vertinimo sistemoje ketvertą! Kur tai matyta!

Dainavo Aivaras chore, išbandė įvairias sporto šakas ir vos per plauką netapo profesionaliu pramoginių šokių šokėju – paskutinę minutę perbėgo žaisti rankinio.

Aivaras Veiknys yra išleidęs keturias poezijos knygas: „R aktai“ , kuri šiuo metu jau yra bibliografinė retenybė, „Paukštuko liudijimai“, už kurią poetas įvertintas Jaunojo jotvingio premija, poemą „Laumių vaikas“ , už kurią apdovanotas Salomėjos Nėries vardo literatūrine premija, ir „Mamuto medžioklė“ .

Pasak Aivaro bičiulio Rimvydo Stankevičiaus, jam dar bus suteiktos visos premijos, tai tik laiko klausimas. Na, o Rimvydo ateities numatymu abejoti neverta, juk dar 2017 m. Antano Jonyno memorialinio muziejaus sode suvalgydamas penkialapį alyvos žiedelį išpranašavo, kad su poezijos mylėtojais dar susitiks būtent čia, sodelyje. Tai štai, pranašystė pildosi!

 

Rimvydas Stankevičius

Reikėtų nors keliais sakiniais pristatyti Rimvydą Stankevičių, tačiau įkyriai mintyse sukasi vienas poeto Anzelmo Matučio eilėraštis. Dalinamės:

 

Karaliai

Nieko man nedovanojo,

O rūstauti jie gali:

Mat, vos užgimęs

Įžeidžiau

Senovės turtuolius –

Man porino mama:

– Į žemę atėjai,

Sūneli,

Minutė…

Prieš tris karalius!

 

Jau tikriausiai niekada neišaiškės, ar tai tik poeto literatūrinė išmonė, ar išties gimė anksčiau, nei dokumentuose įrašyta sausio 7-oji, tačiau šiemet Lietuvoje vyksta daugybė renginių, skirtų Anzelmo Matučio 100-osioms gimimo metinėms. Sausio 7-oji svarbi ir Rimvydui Stankevičiui, kuris po pusšimčio metų gimė Elektrėnuose. Koks sutapimas! O ar žinote, kokia mylimiausia Rimvydo vaikystės knyga? Tai Anzelmo Matučio eiliuota pasaka „Drevinukas“.

Rimvydas Stankevičius yra išleidęs net 15 knygų. Tai poezijos ir esė rinktinės. Tarp jų daug dėmesio sulaukusios eilėraščių knygos „Laužiu antspaudą“, „Betliejaus avytė“, „Kertinis akmuo“, „Šermuonėlių mantija“ ir paskutinioji „Kiaurai kūnus“.

2022 m. Mindaugas įvertintas Nacionalinė kultūros ir meno premija už klasikos geną šiuolaikinėje poezijoje. Paklaustas apie kitus įvertinimus poetas juokauja, kad lengviau išvardyti dar negautus. O ar naujausias įvertinimas nepakeitė poeto? Rimvydas tikina, kad tikriausiai nepakeitė, „tačiau nėra kada eilėraščių rašyti – dabar tapau „svarbus“, visi visur kviečia, tad ir lakstau kaip žirgelis“. Ir juokdamasis priduria: „dabar bet kaip rašyti negaliu! Turiu rašyti kaip laureatas“.

 

Kur galima susitikti?

Jau rytoj, gegužės 19 d., 12 val. su svečiais bendrausime Poezijos valandoje „Literatūrinės pažintys“ kavinėje „Kavos  skveras“, Vilniaus g. 10.

16 val. pasimatysime tradiciniuose poezijos skaitymuose Antano Jonyno memorialinio muziejaus sode, Liškiavos g. 17.

Susitikime Alytuje žiedlapiams sningant.

mouse-down