Kviečiame į audimo edukaciją!

Iki šio šeštadienio, sausio 20 d., Alytaus kraštotyros muziejuje dar galite aplankyti spalvingą Janinos Blažukienės Sūduvos krašto kaišytinių prijuosčių ir Editos Šūmakarienės Sūduvos krašto gobtinių skarų parodą.

Sausio 20 d., šeštadienį, 11 val. kviečiame į parodos uždarymo renginį – nemokamą edukacinį audimo užsiėmimą „Prakalbinti siūlai“, kurio metu audimo amatą galėsite išbandyti patys!

„Gyvenu troškimu atgaivinti tai, kas tikra, tvaru ir audimo paslaptis perduoti jaunajai kartai, nes Šv. Rašto žodžiais, „mano dienos eiklesnės už audėjo šaudyklę…“, – sako Janina Blažukienė ir kartu su dukra Edita Šūmakariene kviečia į jaukų pasibuvimą muziejuje.

Užsiėmimo metu išvysite audimo procesą su mobiliosiomis audimo staklėmis, taip pat galėsite nusiausti nedidelius audinius tekstiliniams maišeliams ar tautines juosteles, naudojant skietelius ir šaudykles.

BŪTINA REGISTRACIJA: 8 607 81 825

KVIEČIAME!

APIE PARODOS AUTORES:

JANINA BLAŽUKIENĖ: Gimiau Radviliškio r. Vabalių km. Be kitų darbų tėtė pindavo „karbines“ daržovėms dėti ir „doklus“ šienui nešti, o mama ausdavo audinius senovinėmis staklėmis. Iš žingeidumo dar vaikystėje užsiropšdavau ant motinos kelių ir su šaudykle rankoje „padėdavau austi“. Tai buvo pirmoji mokykla, kurioje įgijau audimo pradmenis.

Visą laiką domino rankdarbiai, įvairios nėrimo, siuvinėjimo technikos. Savarankiškai austi pradėjau Vilkaviškyje nuo 2006 m., kai sutuoktinio pažįstama šviesios atminties žemietė L. Šulinskienė iš Prienų padovanojo stakles rankšluosčiams, juostoms austi. Jų šeima sovietmečiu ausdavo audinius samdos pagrindais.

Vėliau pradėjau austi skirtingų regionų tautinius drabužius, visi jie savitai gražūs. Nors esu aukštaitė, akį patraukė Sūduvos krašto audiniai, ypač moterų prijuostės, spalvingumu ir raštais išsiskiriančios iš kitų regionų tautinių drabužių. Mano austais drabužiais pasipuošė Lietuvos KC kolektyvai, mylintys tradiciją tautiečiai bei išeiviai užsienyje: JAV, Australijoje, Vokietijoje, Norvegijoje…

2015 m. suteiktas Tautinio paveldo sertifikatas, o 2019 m. – Tradicinių amatų meistro pažymėjimas. Dalyvauju įvairiuose renginiuose ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Kūrybinį darbą vainikavo šių metų sausio mėn. 6 d. „Aukso vainiko“ apdovanojimas. Audimo „virusu“ užkrėčiau ir šeimos narius: dukrą, marčią, dukros anytą…, ir kitas vilkaviškietes. Žavi jaunų žmonių entuziazmas, mokantis audimo amato; taikinyje – ir anūkai. Pedagoginė patirtis padeda kūrybiškiau perteikti audimo patirtį, vesti edukacinius renginius.

EDITA ŠŪMAKARIENĖ: Audimu domėtis pradėjau nuo pat mažumės, nuolat stebėdama audžiančią mamą – Janiną Blažukienę. Dabar link audimo linksta ir mano mažametė dukra. Tikiu, kad jai ūgtelėjus, namai prisipildys dar intensyvesnio staklių dunksėjimo. Esu trečios kartos audėja. 2006 m., būdama 16-metė, pradėjau austi juostas.

Juostų audimo pradmenis įgijau, bendradarbiaudama su auksarankėmis audėjomis vilkaviškietėmis, „Aukso vainiko“ laimėtojomis: Marija Danilaitiene ir Vale Babinskiene.

Tobulėjimui ribų nėra, todėl vis dažniau ir dažniau rinkausi sudėtingesnius raštus ar įdomesnius spalvų derinius. Dar vėliau „perpratau“ ir visą tautinį kostiumą: liemenės, sijonai, juostos ir kaišytinės prijuostės. 2019 m. visi šie audiniai gavo Tautinio paveldo produkto sertifikatą. Šiuo metu gilinuosi į skirtingų etno regionų savitumą. Šiais metais pradėjau austi Sūduvos krašto gobtines skaras.

Nuo 2010 m. dalyvauju įvairiose kolektyvinėse parodose, konkursuose. Reikšmingiausi įvertinimai:
2017 m. Respublikinė konkursinė liaudies meno paroda „Aukso vainikas“ (regioninis turas) – I vieta (Geriausias Marijampolės apskrities meistras).
2018 m. Respublikinė konkursinė liaudies meno paroda „Aukso vainikas“ – debiutantės diplomas.

Keletą metų dalyvauju Kaziuko ir tautų mugėse. Ypač produktyvūs 2022-ieji, kurie dedikuoti Sūduvos metams. Per šiuos metus kartu su mamos suburtu kolektyvu surengtos 6 parodos: Vilkaviškyje, Tamošaičių ir Seimo Vitražo galerijose, Kaune, Marijampolėje, Lekėčiuose. Savo audinius pristatėme ir tarptautiniame folkloro festivalyje „Skamba skamba kankliai“. Turiu 16 metų audimo patirtį, padedu vesti įvairias edukacijas.