Senieji Alytaus vaizdai… atvirukuose

Seniausi muziejuje saugomi atvirukai su fotografuotais Alytaus miesto vaizdais – leisti Pirmojo pasaulinio karo metais. Kodėl gi neturime ankstesnių miesto vaizdų?

Kadangi iki Pirmojo pasaulinio karo Alytuje buvo išsidėsčiusi Rusijos carinė kariuomenė ir strategiškai svarbiose vietose nuotraukas buvo galima daryti tik leidus srities kariuomenės vadui, kuris ir nurodydavo draudžiamus fotografuoti objektus. Taigi, XIX a. pabaigoje buvo uždrausta fotografuoti geležinkelį, Nemuną ir jo krantus – penkių varstų atkarpą, Alytaus įtvirtinimus ir apylinkes dešimties varstų spinduliu (1 varstas – 1067m). Kairiajame Nemuno krante Likiškėlių, Miklusėnų ir Bakšių kaimų teritorijose buvo pastatyti 4 fortai. Šie iš žemių supilti įtvirtinimai turėjo saugoti kelius Suvalkai–Seirijai–Alytus–Kaunas. Dešiniajame Nemuno krante buvo 2 kareivinės – Pontono ir Saratovo, o kairiajame Artilerijos kareivinės. Taip pat buvo 3 tiltai – Kaniūkų tiltas, geležinkelio tiltas bei laikinas pontoninis tiltas ties Pontono kareivinėmis, o vėliau pastatytas ir medinis miesto tiltas vietoje pontoninio.

Taigi, tampa aišku, jog tuometinių miesto vaizdų mes ir negalime tikėtis. Ir juos turime tik prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, kai vokiečių kariuomenės fotografai gausiai įamžino Lietuvos miestus bei miestelius ir išleido daugybę atvirukų su miestų vaizdais. 📷