Unikalią tekstilės marginimo techniką pristatanti paroda ir edukacija

Lapkričio 5 d. 17 val. Alytaus kraštotyros muziejuje atidaroma tautodailininkės, meno kūrėjos Jūratės Buožienės autorinės tekstilės paveikslų paroda „Dingę prūsai. Donelaitis”.

Unikali marginimo technika

Audinio dažymo būdą, kai išgaunami konkretūs vaizdai ir kontūrai, Jūratė sukūrė maždaug prieš trisdešimt metų. Informacija iš pasaulio sunkiai prasiskverbdavo, todėl tekstilės marginiai buvo vadinami batika. Dabar galima atsekti, kad tai panašiau į shibori, tie-dye ar plangi. Gamybos principas tas pats – užkirsti kelią dažams patekti į tam tikras audinio vietas. Tai daug kruopštaus darbo reikalaujantis metodas. Paveikslams naudojama žaliavinė medvilnė, medvilniniai siūlai. Prieš dažant medžiagą, ant jos nupiešiamas paveikslas. Vėliau siuvinėjama, raišiojama, lankstoma ir glamžoma. Tvirtai surišus medžiagą ji verdama dažuose, atvėsinama. Būsimą paveikslą nuolat skalaujant šaltame vandenyje, jis atrišamas ir išpainiojamas.

„Nežinios jausmas atsiklaupus prie naujos drobės – kaip pradedant mokytis naują kūrinį: ar prisileis, ar paklus rankoms? Muzikos akademijoje įgytos žinios randa savo vietą paveiksluose, reikalaudamos ritmo, dinamikos, polifonijos, pagrindinės ir šalutinės temų pokalbio. Medžiagos marginimas, kai iš tamsos išnyra marmuro raštai ir dar kažkas – ko tikėjais ir nesitikėjai – kaip stebuklas, neleidžiantis suaugti ir žadantis vaivorykštę po kiekvieno lietaus“, – apie savo kūrybą pasakoja autorė.

Jūratė Buožienė

Parodos atidarymo metu bus demonstruojami laidos fragmentai, atskleidžiantys, kas menininkę įkvepia kurti nekasdienius paveikslus, kuo ypatinga sukurta tekstilės marginimo ir rišimo technika, Kuo ji skiriasi nuo kitų, žinomų Lietuvoje, kaip vyksta kūrybos procesas.

Galimybė „debesų meną“ išbandyti patiems

Lapkričio 5 d. 13 val. kviečiame į parodą „Dingę prūsai. Donelaitis“ papildančią edukacinę programą, kurioje susipažinsite su Jūratės Buožienės autorine medžiagos dažymo ir marginimo technika bei galėsite patys išbandyti, kaip išgaunami konkretūs vaizdai ir kontūrai, kaip iš tamsos išnyra minėti marmuro raštai. Kaina 1 asmeniui – 10 Eur. Trukmė 1,5 val. Dalyvių skaičius ribotas, tad reikalinga registracija: tel. 865740654 (darbo dienomis 9-17 val.) arba el. paštu gintare.markeviciene@alytausmuziejus.lt

 „Dingę prūsai”

Paveikslų ciklą „Dingę prūsai“ J. Buožienė kūrė remdamasi istorinių raštų žiniomis. „Prūsijos žemės netikėtas ir keistas likimas jau seniai nedavė ramybės. Prūsija, prūsai – kažkam tai išnykusi iš žemėlapio valstybė, kažkam – senovės baltų gentis, dar kitiems – užgesusios kalbos atgarsiai. Ir visiems – kažkas prarasto, negrįžtamai nugrimzdusio į praeitį. Man Prūsija – mėlyno dangaus, sodrios žemės atspindys marių vandenyje. Ir žmonės, – kokie jie buvo, – nežino niekas, nes jie – dingę prūsai“, – kalbėjo menininkė, savąsias prūsų vizijas įamžinusi batikoje.

„Donelaitis”

Toje pačioje pasaulio kryžkelėje, kur kadaise gyveno prūsai, prieš tris amžius gimė Kristijonas Donelaitis, žmogus ne pagal pasaulio madą, daugeliu talentų apdovanota asmenybė. Tai įsimintinai datai paminėti sukurti paveikslai – tarsi senovės prūsų istorijų tąsa. Mažosios Lietuvos žemėje dar daug paslėptų istorijų, laukiančių savo eilės būti atskleistoms.
Šis atminimo ženklas dedikuotas ne tik K.Donelaičiui, bet ir Martynui Liudvikui Rėzai, kuris prieš 200 metų iš išlikusių rankraščių sudarė, pavadino „Metais“ ir savo lėšomis pirmasis išleido K. Donelaičio poemą.

Paroda Alytaus kraštotyros muziejuje veiks iki gruodžio 31 d.